Nadleśnictwo Stargard (3)

Czysta woda z jeziora Miedwie dla Szczecina.

Z Raportu o stanie środowiska w woj. Zachodnipomorskim za lata 2006-2007.

…”Miedwie jest piątym pod względem powierzchni i drugim pod względem objętości wód jeziorem w Polsce. Jest położone na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, która ma charakter rolniczy (żyzne czarne ziemie i gleby brunatne).
Miedwie jest zbiornikiem rynnowym pochodzenia lodowcowego, jednak jego obecny kształt to wynik działalności gospodarczej ludzi. Brzegi jeziora Miedwie zostały ukształtowane w wyniku obniżenia poziomu wody(2) o około 2,5 m i są przeważnie trudno dostępne: niskie, bagienne, poprzecinane szeregiem rowów melioracyjnych. Miedwie jest jeziorem bardzo głębokim, jego wody(3) podlegają pełnej stratyfikacji termicznej. Rynna jeziorna przebiega wzdłuż kierunku NNE–SSW. Około 60% powierzchni dna położone jest na kryptodepresji (poniżej poziomu morza). Głównym dopływem wód powierzchniowych jest rzeka Płonia, która przepływa przez jezioro. Odpływ wód regulowany jest jazem w miejscowości Żelewo. Jezioro jest użytkowane pod względem rybackim (jezioro sielawowe). Jest intensywnie zarybiane. W jeziorze bytują następujące handlowe gatunki ryb: sielawa, sieja, sandacz, płoć, leszcz, szczupak oraz lin. Wody jeziora są również użytkowane rekreacyjnie. Największe nasilenie ruchu turystycznego obserwuje się na północy (miejscowości Morzyczyn i Zieleniewo).
Od roku 1976 z jeziora Miedwie pobierana jest woda pitna dla miasta Szczecin (400 tys. mieszkańców). Czerpnia usytuowana jest przy zachodnim brzegu w rejonie miejscowości Żelewo. Zlewnia Płoni od źródeł do przekroju w km 13,8; została uznana Rozporządzeniem nr 9/2003 Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie z dnia 28.11.2003 r.za obszar szczególnie narażony(OSN nr 18) na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych.
Zlewnia całkowita jeziora Miedwie o powierzchni 1017 km2 mieści się w tym obszarze. Jakość wody w jeziorze Miedwie kształtuje się pod wpływem dopływu wód z 2 silnie zeutrofizowanych jezior: Będgoszcz i Płoń, zanieczyszczeń zdeponowanych w osadach dennych, zanieczyszczeń obszarowych i zanieczyszczeń z punktowych zrzutów. Tereny zlewni całkowitej jeziora Miedwie są bardzo intensywnie użytkowane rolniczo. Grunty orne zajmują 60% powierzchni zlewni, a użytki zielone 14,2%. W latach 1970–1990 w granicach zlewni funkcjonowały liczne przemysłowe hodowle trzody chlewnej oraz bydła. Obecnie, tak jak w całym województwie nastąpił spadek pogłowia zwierząt. Z wyjątkiem drobiu, przeważają hodowle skupiające niewielkie ilości zwierząt. Pomimo iż grunty w zlewni Miedwia są żyzne, stosowane jest bardzo intensywne nawożenie „dolistne”. Sieć osadnicza jest bardzo rozwinięta; zlokalizowano 130 miejscowości, 2 miasta średniej wielkości (Barlinek i Pyrzyce), a także część obszaru miasta Stargard Szczeciński.
Łącznie w zlewni całkowitej zamieszkuje ponad 60 tysięcy ludzi. Gospodarka ściekowa na tym obszarze wymaga inwestycji. Szczególnie pilne działania to kanalizacja miejscowości położonych nieopodal brzegów jeziora Miedwie (Skalin, Kunowo, Wierzchląd, Wierzbno, Turze, Giżyn) wraz z obligatoryjnym podłączeniem do sieci kanalizacyjnej wszystkich mieszkańców. W zlewni bezpośredniej (57,8 km2) przeważają użytki zielone. Ich udział wynosi 42%. Są to obszary zmeliorowane, z których woda bogata w związki azotu spływa do jeziora. Grunty orne stanowią 30%, a lasy 21%. Deniwelacja terenu w zlewni bezpośredniej wynosi około 20 m. W zlewni bezpośredniej zlokalizowano 2 punktowe zrzuty ścieków: oczyszczalnię wiejską w Koszewie i zrzut wód z kanału burzowego miejscowości Wierzbno, często obciążany nieoczyszczonymi ściekami bytowymi.
Kliknięcie na obrazek powiększy go.

—————————————————————————————————————–
(2) Kilkakrotnie prace melioracyjne prowadzone w: XII, XVIII i XIX wieku, spowodowały istotne i liczne zmiany w hydrologii oraz ukształtowaniu misy jeziornej. Obecny kształt jeziora Miedwie to wynik prac melioracyjnych przeprowadzonych około 230 lat temu. W celu zwiększenia areału użytków zielonych obniżono poziom wody w jeziorze „Pramiedwie”, które wówczas posiadało powierzchnię 72 km2. Po częściowym osuszeniu terenu powstałyjeziora: Miedwie – 35,3 km2, Płoń – 7,9 km2, Będgoszcz 2,6 km2 oraz kilka mniejszych; Żelewo –0,6km2,Zaborsko II –0,3km2, Zaborsko I –0,1km2,Płonno –0,1 km2.
(3) Pełna stratyfikacja – w okresie letnim tworzą się 3 warstwy: powierzchniowa (epilimnion), skokowa (metalimnion),stagnująca (hypolimnion).
RAPORT O STANIE ŚRODOWISKA W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM W LATACH 2006–2007 91″…
——————————————————————————————————————
Jak już było o tym w części poprzedniej, drzewa dla swojego wzrostu i rozwoju czerpią składniki z powietrza i wody. Z powietrza pobierają w procesie fotosyntezy węgiel zużywany do budowy struktury własnych tkanek a tlen wraz z pozostałymi składnikami mineralnymi pobierają z wody za pomocą systemu korzeniowego.
(Proces jest bardziej złożony a rzecz w tym by przedstawić go w sposób na tyle uproszczony by był zrozumiały każdemu).
Proces interakcji drzewa z otoczeniem nie jest ograniczony tylko do pobierania z otocznia tego co drzewu jest potrzebne. Drugą stroną wymiany jest dostarczanie tlenu do atmosfery (fotosynteza) i czystej wody (transpiracja) w postaci pary wodnej.

Edward Łunkiewicz

O Edward Łunkiewicz

Mgr zarządzania - dyplom U.S. ze strategii rozwoju, ocena dobry(+). Inż. leśnik ,-dyplom SGGW z ekonomiki i urządzania GL, ocena dobry. W ALP od 1979 do 1997. Powrót z banicji 21.X. 2019, jednak tylko do VI.2021. KONTAKT:edek@citi-net.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gospdarka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.